Badania alergologiczne

Testy skórne

Służą do wykrywania reakcji przeciwciał IgE  w skórze skierowanych przeciwko alergenom wziewnym (np. roztocza kurzu domowego, pyłki, alergeny zwierzęce) lub pokarmowym (np. białka jaja kurzego). Badanie polega na umieszczenie zestawu kropli zawierających różne alergeny na przedramieniu pacjenta, kropli wody i kropli zawierającej histaminę. Następnie pielęgniarka przekłuwa skórę (przez krople) specjalnym nożykiem. Wynik testu odczytuje się po około 20 minutach porównując rozmiar powstałych bąbli do próby ujemnej (kropli wody) i próby zawierającej histaminę. Zaczerwienienie skóry i powstanie odpowiedniej wielkości bąbla świadczy o reakcji alergicznej. Na minimum 2 tygodnie przed  planowanym badaniem należy skontaktować się z lekarzem przeprowadzającym testy, który zdecyduje jakie leki należy odstawić do czasu badania. Więcej informacji dla pacjentów o testach skórnych ->https://alergie.mp.pl/chorobyalergiczne/wartowiedziec/64114,testy-skorne

Testy płatkowe

Służą do wykrywania alergenów kontaktowych na przykład takich jak nikiel chrom, kobalt, olejki eteryczne, barwniki czy konserwanty zawarte w kosmetykach. Badanie polega na naklejeniu na skórę pleców płatków (plastrów) zawierających wybrane alergeny. Wynik testu odczytuje się po 2-3 dniach. Wynik ujemny to brak reakcji skóry na podany alergen, wynik dodatni to zmieniona w miejscu kontaktu skóra (grudki, rumień, pęcherzyki). Na minimum 2 tygodnie przed  planowanym badaniem należy skontaktować się z lekarzem przeprowadzającym testy, który zdecyduje jakie leki należy odstawić do czasu badania.
   

Testy z surowicy krwi

Polegają na oznaczeniu  w surowicy krwi puli przeciwciał IgE lub specyficznego IgE skierowanego przeciwko konkretnemu alergenowi (np. białkom jaja kurzego). Badanie jest bezpieczne i może być wykonywane niezależnie od stanu zdrowia i wieku pacjenta.

Adres

Gabinety Lekarskie

ul.Masarska 7
31-534 Kraków

Rejestracja: poniedziałek - piątek
8:00 - 20:00

Kontakt

email: rejestracja@gabinetymasarska.pl

tel: 12 422 69 43
tel: 12 422 08 39
tel: 12 411 54 88

 

 

Jak dojechać